Голова.
Обличчя.
Волосся.


Доберемось до мозку кісток

 

Андрій Левенко
Барбер, викладач модулю
Головне завдання барбера - максимально підкреслити природні переваги чоловіка та приховати його недоліки. Тому, обираючи зачіску, майстер має визначити особливості зовнішнього вигляду клієнта, проаналізувати будову та форму черепу, напрямок росту волосся, тощо. Почнемо зі структури, яка є й алгоритмом для аналізу.

Структура модулю

1
Будова черепа
Головні кістки черепа та їх роль в побудові зачіски.
2
Опорні точки
Обов’язково запам'ятайте всі назви і розташування
3
Будова шкіри голови
Ці знання допоможуть глибше ознайомитись з "матеріалом" майбутньої праці.
4
Базова структура епідерміса
Усі шари шкіри відповідають за стан волосся, тому ми ознайомимося з шкірою ще ближче.
5
Структура, текстура волосся
Урок анатомії для барберів.
6
Форма обличчя
Основа ідеальної стрижки.

Будова черепа

Від природного росту волосся по крайових лініях залежать: форма чубка, довжина стрижки, форма окантовки.
Від будови голови - довжина волосся на тім'яній і скроневій частинах, довжина чубка, окантовка на потилиці.
Від форми і довжини шиї - довжина стрижки на ній, окантовка.

Опорні точки

1 - верхівка

2 - КЛР-лобовий виступ

3 - скроневі горби

4 - виличної виступ

5 - соскоподібного відросток

6 - кут щелепи

7 - нижній край підборіддя
Знання опорних точок допоможуть без зусиль визначати довжину скронь. Вільно та швидко розділяти волосяний шар на зони. Особливе значення опорні точки мають при моделюванні та корекції нестандартних форм черепу.
1. Лобовий виступ
2. Лобова виїмка
3. Скроневий виступ
4. Скронева виїмка
5. Скроня
6. Найвища точка вуха
7. Сосцеподібна кістка
8. Точка розпаду
9. Центр краєвої лінії потилиці
10. Основа черепа
11. Потилична кістка
12. Маківка
13. Найвища точка черепу

Будова шкіри голови

Базова структура епідерміса

Структура, текстура волосся

Корінь волосся

Корінь волосcя знаходиться в сполучній оболонці, волосяній сумці (фолікулі). Устя сумки розташований недалеко від поверхні шкіри.

На відстані 1/3 довжини кореня від епідермісу помітно звуження - воронка, складова гирлі сальної залози. У нижній частині кореня волосся зростається з волосяною сумкою, а у верхній частині від гирла сальної залози зростає вільно сам.

Стрижень волосся, кутикула та кортекс

Стрижень волосини - це частина, яка виступає над поверхнею шкіри. Волосся складається з шарів, різних за своєю будовою і важливе значення для перукарської справи та косметики мають: кутикула, кіркова речовина, серцевина.

Кутикула (волосяна луска) складається не менш, ніж з 4-12 щільно накладених один на одного шарів (у вигляді риб'ячої луски) безбарвних і прозорих, плоских ороговілих клітин. Направлені від коренів до кінців. Шар виконує захисну функцію. Відомий край кутикули має неправильну форму.

  • Укладка волосся щіткою від основи до кінців, полірує кутикулу і розподіляє по довжині волосся жир і інші речовини.
  • Укладка волосся в зворотному напрямку, тобто від кінця волосся до його основи, відгинає кутикулу - ця операція називається трупіровкою.

80% речовини людського волосся складає кортекс і це означає, що немає такої перукарської процедури, яка не чинила б на цей шар великого впливу.

  • Кіркова речовина впадає в шірінуіз 100-140 ветереновідних клітин діаметром 0,001-0,06 мм (1-6 мм). Усередині цих ороговілих вічок можна помітити залишки відмерлих клітинних ядер, розташованих уздовж осі волоса. Навколо кожного ядра знаходиться величезна кількість мікрофібрил.
  • Усередині мікрофібри накопичується пігмент. Речовина що наповнює і фібрили складаються з кератину.
  • Одна пептидна спіраль містить понад 1000 атомів:
вуглецю C - 49,6%;
кисню О - 23,2%;
азоту N - 16,8%;

Будова стрижня волосу у розрізі

Напрям росту волосся

Лінія розділу скронево-бічної зони (ВБЗ) волосся над вушною раковиною належить верхньо-потиличної зоні.

Ріст волосся в зоні вух та його напрямок спрямовані на захист вушної раковини, своєю масою і таким чином зберегти від зовнішніх шкідливих факторів.

  • Нам відомо, що на різних ділянках тіла і голови волосся виростає на поверхню під різними кутам. На цей кут впливають: підшкірно-жирова клітковина, товщина і форма волосся, національна приналежність людини.
  • Малюнок напрямку росту також індивідуальний і залежить від багатьох факторів.
  • На фронтально-тім'яної зоні волосся росте в напрямку від верхівки до особи (верхній малюнок).
  • На скронево-бічних зонах - вниз від особи в напрямку до вуха (середній малюнок).
  • На потиличній зоні - від маківки вниз до шиї, в зоні раковин - на вухо (нижній малюнок).
  • Перукарю необхідно уважно вивчати напрямок росту волосся у кожного клієнта (утворення вихрів, їх характерні малюнка і місця знаходження, особливу увагу слід звернути на ріст волосся в області вушної раковини).
Кут росту волосся

Зони росту волосся

Уважно огляньте клієнта та його волосяний покрив. Визначте для себе зони, де волосся росте рідко або проти загального напрямку росту. Зауважте, що лінія росту волосся на потилиці і скронях у чоловіків зазвичай разташовується нижче, ніж у жінок.
Якщо обрана зачіска передбачає відкриту потилицю, під час її створення можна обрати лінію дизайну, що підкреслить чоловічі або жіночі риси. Пряма лінія зачіски більш характерна для чоловічих форм, плавна зігнута/закруглена - для жіночих.
Під густотою волосся розуміють кількість волосків/фолікулів на квадратний сантиметр поверхні голови. Густота волосся дозволяє визначити можливу вагу та об’єм волосся. На тонке волосся краще створювати об’ємні зачіски, на густому волоссі краще виглядають багатошарові форми.

Форма обличчя

Аналізуючи форму обличчя, звертайте увагу на його ширину, видовженість, дефекти або диспропорції. Ідеальною формою обличчя вважається овальна форма. Однак, існує багато інших форм обличчя (квадратне, трикутне, кругле тощо).

Під час вибору зачіски, ви маєте керуватися індивідуальністю клієнта і сучасними тенденціями моди.

Поміркуйте, як можна наблизити форму зачіски до ідеальної форми обличчя: що показати, а що краще приховати.

Квадратні голова та щелепа роблять обличчя широким. Застосовуйте асиметричну зачіску, або симетричну зі збільшеним об’ємом на маківці. Спрямовуйте волосся до скронь та щелепи. Адаптована таким чином, форма буде спрямована вгору.

Вузький лоб та широка щелепа. Щоб розширити лоб, частково прикрийте його. Спрямовуйте волосся вгору та в ширину.
Широкий лоб та вузька щелепа. Для зменьшення ширини лоба зробіть косий проділ. Спрямовуйте волосся вниз та сторони.

Округлі межі волосяного покрову та підборіддя створюють широке обличчя. Щоб видовжити форму, прикрийте злегка межу волосся та щелепу. Спрямовуйте волосся вгору.

Правило “Золотого перетину”

Пропорція - це кількісне відношення частки до цілого.

В след блок
При зміни пропорцій в комбінованих формах тієї або іншої зачіски слід керуватися певним правилом. Для більшості художніх дисциплін таким правило є ПЗП. Стосовно перукарського мистецтва, воно говорить: зачіска повинна бути з живчиком, не порушуючи при цьому загальну гармонію стилю.

В більшості зачісок візуальний розподіл на рівні частини позбавляє зачіску динамізму та оригінальності. Людський мозок дуже швидко інтерпритує отриману таким чином лінію або контур і людина втрачає цікавість, якщо її увагу не приваблює текстура або колір волосся.

Те ж саме відбувається при занадто явному недотриманні пропорцій.

Відповідно до ПЗП для людського ока найбільш гармонічним поєднанням є співвідношення 1/3 до 2/3. Це співвідношення показане на малюнку за допомогою прямокутника. Не забувайте користуватися ПЗП. Ним користувалися художники й архітектори протягом багатьох століть. Воно допоможе вам створювати естетично привабливі моделі.

Made on
Tilda